GOSPODARKA HORMONALNA W TRAKCIE CYKLU MENSTRUACYJNEGO

Szczegółowy opis cyklu menstruacyjnego łącznie ze zmianami w poziomie hormonów

Faza folikularna (dni 1 – 14):

Faza ta zaczyna się pierwszego dnia cyklu menstruacyjnego (pierwszego dnia miesiączki) i trwa około 14 dni (do owulacji). W tym czasie następuje nie tylko krwawienie, ale organizm przygotowuje się także do owulacji. Przysadka mózgowa uwalnia FSH (hormon folikulotropowy), który sprawia, że pęcherzyki jajnikowe (Graffa) przemieszczają się w jajnikach. Pęcherzykiem Graafa określa się komórkę jajową otoczoną płynem pęcherzykowym, w którym znajdują się substancje odżywcze. Czas rozwoju i wyodrębnienia się dominującego pęcherzyka to właśnie około dwa tygodnie. Po tym czasie dominujący pęcherzyk uwalnia komórkę jajową do jajowodów.

W drugiej połowie fazy folikularnej, w organizmie kobiety zaczyna podnosić się poziom estrogenu. Hormon ten wpływa na pogrubienie się endometrium (błony śluzowej macicy). Jego stężenie wzrasta i osiąga szczyt tuż przed owulacją. Wysoki poziom estrogenu stymuluje z kolei produkcję hormonu GnRH (gonadoliberyny), a ten z kolei pobudza produkcję hormonu LH (lutropiny).

Hormony FSH i LH osiągają najwyższe stężenie około 12 dnia cyklu, tuż przed owulacją. W tym samym czasie organizm kobiecy produkuje niewielką ilość testosteronu, który zwiększa libido w trakcie najbardziej płodnych dni. Interesujące, prawda?

Co ciekawe, zasada działania testów owulacyjnych opiera się na wykrywaniu w moczu właśnie hormonów FSH i LH i na tej podstawie określenie dni płodnych.

Faza owulacji (dzień 14):

Szczyt stężenia hormonów FSH i LH powoduje uwolnienie dojrzałej komórki jajowej. Jajeczko przemieszcza się w jajowodach, gdzie oczekuje na zapłodnienie za pomocą plemnika.Dzięki użyciu Kubeczka FERTI·LILY w tej fazie (oraz pod koniec fazy folikularnej) możesz zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę nawet o 48%.

Faza lutealna (dni 14 – 28):

Po uwolnieniu komórki jajowej poziom LH i FSH wraca do normy. Z pozostałości po pęcherzyku Graafa powstaje ciałko żółte, które wytwarza progesteron. Jeśli dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik, ciałko żółte w dalszym ciągu produkuje progesteron, który zapobiega złuszczaniu się błony śluzowej. Jeśli natomiast nie dojdzie do zapłodnienia, poziom progesteronu spada, a endometrium zaczyna być usuwane z pierwszym dniem kolejnego cyklu.

Kliknij TUTAJ, aby dowiedzieć się szczegółowo, jak przebiega cykl menstruacyjny.

Informacje dotyczące PCOS: W przypadku zespołu policystycznych jajników (PCOS) poziom LH jest wyższy w trakcie całego cyklu. Wysoki poziom tego hormonu oznacza także, że nie dochodzi do szczytu jego stężenia, a co za tym idzie – owulacji. Powoduje to powstawanie wielu niedojrzałych pęcherzyków (cyst, torbieli), skąd też pochodzi nazwa zaburzenia. [Everyday Health]

Fertilily badge 02 small-01
GOSPODARKA HORMONALNA W TRAKCIE CYKLU MENSTRUACYJNEGO
Przewiń na górę