JAK PRZEBIEGA CYKL MENSTRUACYJNY?

Jak przebiega cykl menstruacyjny?

Cykl menstruacyjny jest regulowany przez wiele hormonów i dzieli się nie trzy fazy: faza folikularna, owulacja i faza lutealna.

Faza folikularna

Miesiączka

Cykl menstruacyjny rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia i trwa średnio 28 dni. Menstruacja trwa około 5 dni, ale może się jej długość może się wahać między 3, a 8 dni, przy czym najbardziej obfite krwawienia mają miejsce w ciągu pierwszych dwóch dni.

Po ustaniu okresu, błona śluzowa macicy (zwana także endometrium) odbudowuje się w przygotowaniu na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. W tym czasie błona staje się grubsza i wypełniona składnikami odżywczymi oraz krwią. 

Dni płodne

Kobieta jest najbardziej płodna między 11., a 15. dniem cyklu. Jest to okres kilku dni przed owulacją oraz parę dni po niej, jako że plemniki są w stanie przeżyć w jajowodzie nawet do 5 dni. Dlatego jeśli staracie się zajść w ciążę, warto rozważyć uprawianie seksu codziennie począwszy ok 10. lub 11. dnia cyklu. Da to czas spermie na dopłynięcie do jajowodu i oczekiwanie tam na uwolnioną komórkę jajową.

Dodatkowo, użycie Kubeczka FERTI·LILY pozwoli na zwiększenie szans na zajście w ciążę nawet o 48%!

Owulacja

Owulacja oznacza uwolnienie komórki jajowej z jajników i  następuje około 14. dnia cyklu. Uwolnienie następuje zazwyczaj raz z lewego, raz z prawego jajnika. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa nie zagnieździ się w błonie śluzowej. Jeśli natomiast komórka zostanie zapłodniona, będzie się starała dostać do macicy i zagnieździć w błonie śluzowej. Dopiero po udanym zakończeniu tego procesu można mówić o początku ciąży.

Faza lutealna

Jeśli komórka nie zagnieździ się w błonie śluzowej, zmiany w poziomie hormonów poinformują macicę, że zbliża się czas złuszczania endometrium. Komórka jajowa złuszcza się wraz z błoną śluzową prowadząc do rozpoczęcia nowego cyklu menstruacyjnego i początku miesiączki.

Pomiar cyklu menstruacyjnego

Cykl menstruacyjny ma wielki wpływ na ciało kobiety i nie tylko mowa tutaj o zmianach nastroju. Właśnie te zmiany w funkcjonowaniu ciała umożliwiają śledzenie cyklu oraz określenie z dużym prawdopodobieństwem dni płodnych. TUTAJ możesz przeczytać o monitorowaniu owulacji.

Mierzalne zmiany w Twoim ciele na przestrzeni cyklu menstruacyjnego:

  • Konsystencja śluzu szyjkowego staje się bardziej elastyczna, a jej kolor bardziej przejrzysty
  • Sama szyjka macicy się zmienia
  • Następują wahania podstawowej temperatury ciała

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę, przeczytaj o Kubeczku FERTI·LILY lub posłuchaj naszego podcastu.

Fertilily badge 02 small-01
JAK PRZEBIEGA CYKL MENSTRUACYJNY?
Przewiń na górę