JAK ŚLUZ SZYJKOWY MOŻE WSPOMÓC PRÓBY POCZĘCIA?

Zmiany hormonalne w trakcie cyklu menstruacyjnego mogą mieć wielki wpływ na wiele rzeczy. Hormony wpływają nie tylko na nastrój, apetyt, cerę, czy sen, ale także na środowisko pochwy. W szczególności na konsystencję śluzu szyjkowego, która zmienia się w zależności od etapu cyklu, w którym się znajdujesz. Umiejętność rozpoznawania tych zmian może pomóc w próbach zajścia w ciążę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób.

W jaki sposób śluz szyjkowy łączy się z płodnością?

Konsystencja i wygląd śluzu szyjkowego zmieniają się i stają się bardziej podatne na przyjęcie plemników w trakcie dni płodnych. Zadaniem śluzu jest w tym czasie pomóc nasieniu w przetrwaniu w nieprzyjaznym środowisku pochwy i ułatwić mu dotarcie do macicy.

W przeciwieństwie do podstawowej temperatury ciała (której zmiana informuje, że owulacja właśnie nastąpiła), śluz szyjkowy zwiastuje początek dni płodnych. Zwiększona produkcja estragonu przed owulacją prowadzi także do wytwarzania większej ilości śluzu, który w tym czasie staje się bardziej rozciągliwy i płynny.

Po owulacji progesteron powoduje, że śluz staje się bardziej lepki i stały, co pomaga zabezpieczyć szyjkę macicy.

Zmiany w śluzie szyjkowym na przestrzeni całego cyklu.

  • Menstruacja: podczas menstruacji śluz szyjkowy nie jest możliwy do wykrycia
  • Faza folikularna: Między okresem a owulacją, śluz początkowo staje się kremowy i przezroczysty, a następnie wodnisty
  • Przed owulacją: Śluz gęstnieje i staje się bardziej rozciągliwy. W dalszym ciągu ma przezroczysty kolor, podobny do białka surowego jajka. W tym czasie kobieta jest najbardziej płodna. Najlepszym sposobem na naturalną pomoc w poczęciu będzie skorzystanie z Kubeczka FERTI·LILY, który zgodnie z badaniami klinicznymi zwiększa szansę na zajście w ciążę o 48%.
  • Faza lutealna: Pozostałości śluzu gęstnieją
Sprawdź możliwości, jakie daje stosowanie naszego kubeczka i zwiększ szansę na zajście w ciąże o 48%. >>Przejdź do SKLEPU
 Jak sprawdzić swój śluz szyjkowy?
Sprawdzanie swojego śluzu szyjkowego jest bardzo proste. Poznaj cztery kroki, które pozwolą ci na jego sprawdzenie w warunkach domowych:

 

  1. Umyj ręce (możesz także rozważyć skrócenie paznokci w celu uniknięcia zadrapań).
  2. Znajdź komfortową pozycję (na przykład na toalecie, w przysiadzie lub stojąc z jedną nogą na podwyższeniu).
  3. Włóż jeden palec do pochwy. Jeśli wytwarzasz dużo śluzu może okazać się, że nie musisz penetrować głęboko, jednak najlepiej sprawdzić w okolicach macicy.
  4. Wyjmij palec i sprawdź konsystencję śluzu poprzez obserwację, pocierając między palcami i rozsuwając palce aby sprawdzić elastyczność śluzu. Pamiętaj: przezroczysty, wilgotny i elastyczny śluz oznacza największe szanse na zajście w ciążę.

Wskazówki:

Nie sprawdzaj śluzu podczas lub po stosunku. Płyny ustrojowe wydzielane podczas pobudzenia mogą wyglądać jak śluz podczas dni płodnych, jednak faktycznie nim nie być.

Wypróżnianie powoduje przesunięcie wydzieliny w dół, dlatego sprawdzenie śluzu będzie wtedy łatwiejsze. Pamiętaj, aby wcześniej umyć ręce.

Jeśli nie czujesz się komfortowo z włożeniem palca do pochwy, możesz także zwrócić uwagę na wrażliwość sromu oraz upławy na bieliźnie. W tym celu zapoznaj się z Metodą Owulacji Billingsa.

Jeśli cierpisz z powodu PCOS (zespół policystycznych jajników), twój śluz może nie być tak dobrym predyktorem owulacji. W takim wypadku najlepiej stosować dodatkowe metody śledzenia owulacji, takie jak pomiar podstawowej temperatury ciała lub korzystanie z testów owulacyjnych.

Pamiętaj aby pić dużo płynów. Są one niezbędne aby organizm produkował śluz szyjkowy.

Inne zmiany w szyjce macicy, na które warto zwrócić uwagę

W zależności od tego, w której fazie cyklu menstruacyjnego jesteś, szyjka macicy zachowuje się odmiennie. Może okazać się to cenną wskazówką, która podpowie, kiedy następuje owulacja.

Tuż przed owulacją szyjka macicy znajduje się wysoko, jest miękka i wilgotna. Ujście szyjki (łączące szyjkę macicy z macicą) rozszerza się delikatnie. Jest to trudne do zaobserwowania, jednak niektóre kobiety są w stanie wyczuć różnicę.

Istnieje prosty angielski akronim, który określa najbardziej prawdopodobny moment owulacji. SHOW: Soft, High, Open, Wet (miękki, wysoko, otwarty, wilgotny). W zapamiętaniu pomóc może także fakt, że podobny jest w tym czasie do ust.

Po owulacji szyjka macicy opada, jest mniej wilgotna i staje się twarda oraz jędrna – jak czubek nosa. Ujście szyjki rozszerza się nieznacznie, aby ułatwić wydostanie się krwi menstruacyjnej z macicy, jednak zwęża się ponownie po ustaniu okresu.

Pamiętaj także, że wytwarzanie niewielkiej ilościu śluzu w trakcie stosunku podczas dni płodnych jest całkowicie normalne i może być związane z planowaniem współżycia. Aby zwiększyć przyjemność z seksu, a zarazem zapewnić plemnikom bardziej sprzyjające środowisko, wypróbujcie Żel FERTI·LILY.

Fertilily badge 02 small-01
JAK ŚLUZ SZYJKOWY MOŻE WSPOMÓC PRÓBY POCZĘCIA?

Dodaj komentarz

Przewiń na górę