Zmiany hormonalne w trakcie cyklu menstruacyjnego mogą mieć wielki wpływ na wiele rzeczy. Hormony wpływają nie tylko na nastrój, apetyt, cerę, czy sen, ale także na środowisko pochwy. W szczególności na konsystencję śluzu szyjkowego, która zmienia się w zależności od etapu cyklu, w którym się znajdujesz. Umiejętność rozpoznawania tych zmian może pomóc w próbach zajścia w ciążę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób.
W jaki sposób śluz szyjkowy łączy się z płodnością?
Konsystencja i wygląd śluzu szyjkowego zmieniają się i stają się bardziej podatne na przyjęcie plemników w trakcie dni płodnych. Zadaniem śluzu jest w tym czasie pomóc nasieniu w przetrwaniu w nieprzyjaznym środowisku pochwy i ułatwić mu dotarcie do macicy.
W przeciwieństwie do podstawowej temperatury ciała (której zmiana informuje, że owulacja właśnie nastąpiła), śluz szyjkowy zwiastuje początek dni płodnych. Zwiększona produkcja estragonu przed owulacją prowadzi także do wytwarzania większej ilości śluzu, który w tym czasie staje się bardziej rozciągliwy i płynny.
Po owulacji progesteron powoduje, że śluz staje się bardziej lepki i stały, co pomaga zabezpieczyć szyjkę macicy.
Zmiany w śluzie szyjkowym na przestrzeni całego cyklu.
- Menstruacja: podczas menstruacji śluz szyjkowy nie jest możliwy do wykrycia
- Faza folikularna: Między okresem a owulacją, śluz początkowo staje się kremowy i przezroczysty, a następnie wodnisty
- Przed owulacją: Śluz gęstnieje i staje się bardziej rozciągliwy. W dalszym ciągu ma przezroczysty kolor, podobny do białka surowego jajka. W tym czasie kobieta jest najbardziej płodna. Najlepszym sposobem na naturalną pomoc w poczęciu będzie skorzystanie z Kubeczka FERTI·LILY, który zgodnie z badaniami klinicznymi zwiększa szansę na zajście w ciążę o 48%.
- Faza lutealna: Pozostałości śluzu gęstnieją