Jak wiek kobiety wpływa na płodność?

Organizm kobiety jest niezwykle skomplikowany. W zależności od wieku ciało kobiety przeżywa różne zmiany. Pojawia się pierwsza miesiączka, a później także przekwitanie. Jest to cecha, która jest wspólna dla każdej kobiety bez wyjątku. Warto więc przyjrzeć się także zagadnieniu płodności, które jest niezwykle ważne dla wielu wielu kobiet. Jak wiadomo, ciąża może dotyczyć kobiet w różnym wieku. Warto się przekonać, jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety oraz kiedy jest najlepszy wiek na poczęcie dziecka. Przydatne wskazówki można znaleźć poniżej.

Jak zmienia się szansa na zajście w ciążę w zależności od wieku?

Na sam początek warto przyjrzeć się, jak wygląda szansa na zajście w ciążę u kobiet młodych, czyli u tych, które są w wieku 20 lat. Te panie mają bardzo wysokie szanse na zajście w ciąże. Statystyki mówią, że podczas każdego cyklu szansa ta waha się między 20 a 15 procent. Jest to spory wynik. W kolejnych latach wynik ten maleje. Między dwudziesty, a dwudziestym piątym rokiem życia szanse na zajście w ciążę są tak samo wysokie. Potem statystyka wygląda nieco inaczej. Warto wiedzieć, że w kolejnych latach wynik ten spada dość znacznie. Kobiety, które w późniejszych latach będą próbowały zajść w ciąże mogą liczyć się z płodnością na poziomie 15-20 % podczas każdego cyklu. Statystyka ta dotyczy kobiet po 30. roku życia. Warto również dodać, że kobiety, które będą myślały o założeniu rodziny w kolejnych latach, czyli po 35. roku życia mogą liczyć się z jeszcze niższą szansą na zajście w ciążę. Obecnie jednak relatywnie późne macierzyństwo nie jest żadną anomalią. Zmiana ta wynika także z tego, że kobiety coraz chętniej stawiają na rozwój kariery oraz na dobrą edukację, co naturalnie przekłada się na późniejszy wiek macierzyństwa. Sprawdź możliwości, jakie daje stosowanie naszego kubeczka i zwiększ szansę na zajście w ciąże o 48%.

Rezerwa jajnikowa

Rezerwa jajnikowa to określenie, które jest większości kobiet obce, jednak dość łatwo jest je wytłumaczyć. Wartość ta wskazuje, ile razy komórka jajowa może powstać. Za wzrost komórki odpowiadają odpowiednie pęcherzyki, które są ma każda kobieta. Organizm kobiety nie ma więc nieskończonej zdolności do rozmnażania się. Jest to cecha, która trwa tylko do pewnego momentu. Organizm kobiety oraz mężczyzn różni się pod tym względem. Mężczyzna przez całe życie nie traci zdolności do rozmnażania się, jako że organizm męski nie posiada żadnej rezerwy. W przypadku kobiet ilość ta jest ograniczona. W przeciętnym organizmie żeńskim można znaleźć ok. 7 milionów pęcherzyków już na samym początku życia, czyli w łonie. Potem ta ilość maleje. Jednak ostatnie pęcherzyki przeżywają jeszcze do czasu menopauzy. Warto mieć świadomość tego, że przy pierwszej miesiączce dziewczynka ma ok. 400 000 milionów pęcherzyków. Rezerwa jajnikowa może zmieniać się zależności od wielu czynników, między innymi od aktywności, diety i genetyki. Te pęcherzyki, które nie zdążyły zbudować komórki jajowej naturalnie obumierają.

Jakość oocytów, a szansa na zapłodnienie

Po 30 roku życia często może dochodzić do sytuacji, gdzie kobieta ma bezowulacyjne cykle. Ta sytuacja uniemożliwia zajście w ciążę. Kobiety w tym wieku mogą znacznie częściej mieć poczucie, że ich starania nie przynoszą pożądanych skutków. Co więcej, starsze jajniki to także ryzyko powstania chorób genetycznych. Niektóre, przykładowe choroby, które mogą pojawić się wraz z wiekiem to na przykład zespół Edwarda czy też zespół Downa. Te choroby są bardzo obciążające zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Choroby te są nieuleczalne, a ich skutki odczuwa dziecko przez całe życie. Rodzice mają jednak możliwość zapoznać się ze stanem płodu relatywnie szybko. Prócz wieku kobiety, mogą pojawić się także inne powikłania takie jak mięśniaki, czy też polipy, a nawet nowotwory. Są to problemy, które mogą się pojawić nie tylko w starszym wieku. Warto monitorować swoje zdrowie na bieżąco u odpowiedniego lekarza, by uniknąć powikłań.

Dalsze powikłania oraz związek z wiekiem kobiety

Kobiety mogą mieć o wiele więcej problemów niż zostało to dotychczas wymienione. Kolejne powikłania, które mogą się pojawić podczas ciąży, to na przykład poród przedwczesny. Tak zwane wcześniaki mogą się pojawić podczas ósmego miesiąca ciąży, a nawet znacznie wcześniej. Są one wyjątkowo delikatne oraz wrażliwe. Dlatego też warto mieć na uwadze, że późniejszy poród może wiązać się ryzykiem, choć u młodszych matek również zachodzi ryzyko wystąpienia ciąży wczesnej. Co więcej, panie, które obawiają się, że płód nie będzie prawidłowo się rozwijał również mogą mieć ku temu uzasadnione powody. Zjawisko ciąży pozamacicznej nie jest odosobnionym przypadkiem i zdarza się coraz częściej. Warto więc postawić, w momencie pojawienia się ciąży, na dokładne i regularne badania u profesjonalnego specjalisty. Ciąża to także moment, w którym niestety mogą się pojawić takie problemy jak cukrzyca ciążowa. Jest to przypadłość, która może rzutować na całe życie dziecka, ale nie jest śmiertelna. Takie dziecko będzie dorastało będąc cukrzykiem. Kolejnymi przypadkami, z których warto sobie zdawać sprawę jest łożysko przodujące czy też stan przedrzucawkowy. Ten drugi stan może być szczególnie niebezpieczny dla matek.

Diagnostyka dla kobiety, które chcą zajść w ciążę

Kobiety, które chcą na bieżąco monitorować swój stan zdrowia mogą to zrobić z pomocą narzędzi, które są dostępne na rynku. Można znaleźć szereg badań, które są dedykowane dla kobiet chcących zostać przyszłymi mamami. Jednym z popularniejszych badań jest na przykład badanie AFC, które jest może pomóc ustalić ilość pęcherzyków, o których była już mowa. Dodatkowo badanie to jest w stanie pomóc ustalić, co dzieje się wewnątrz jajników. Badanie to jest niezwykle dokładne oraz pomocne w ustalaniu przebiegu ciąży. Warto także nadmienić, że może ono pomóc ocenić grubość błony macicy. Warto także postawić na badania hormonalne. Są one w stanie pokazać, jak działa układ rozrodczy. W trakcie tego badania oznacza się między innymi LH, czyli hormon luteinizujący. Stężenie FSH, które jest za duże sygnalizuje także o tym, że jajniki stają się nieaktywne. Jest to sygnał dla kobiet, które decydują się na późne macierzyństwo, że trzeba się z tą decyzją nieco pośpieszyć. Dodatkowo badanie to pomaga w wykrywaniu PCOS. Warto także zatroszczyć się i poznać swoje stężenie prolaktyny, progesteronu, estradiolu, testosteronu oraz hormonów, które są bezpośrednio powiązane z tarczycą. Kolejnym dobrym pomysłem jest zbadanie wartości AMH.

Leczenie niepłodności

Niepłodność może mieć kilka powodów jednym z nich jest zdecydowanie wiek. Starsze kobiety mogą zmierzyć się z trudnością zajścia w ciążę, jednak dla nich powstały odpowiednie metody, by możliwe stało się poradzenie sobie z tym problemem. Warto wiedzieć, że leczenie niepłodności jest oferowane w wielu klinikach, nie tylko prywatnych. W zależności od przyczyny można spotkać się z leczeniem lekami, a także z zabiegami, które mają na celu wspomaganie rozrodu. Może to być na przykład inseminacja czy też in vitro. Może się także zdarzyć, że kobieta nie będzie miała już swoich komórek jajowych do wykorzystania. Wtedy to warto wiedzieć, że i tak jest ratunek. Dobrą metodą na poradzenie sobie z takim problemem może być na przykład skorzystanie z dawcy komórki jajowej. Jest to metoda, która jest wykorzystywana na całym świecie. Jej użycie jest bezpieczne oraz skuteczne. Kobiety w starszym wieku, które dalej chcą zdecydować się na macierzyństwo mogą znaleźć odpowiednią metodą dla siebie, które umożliwi zrealizowanie tego marzenia. Wystarczy tylko znaleźć metodę, która umożliwi dążenie do tego marzenia. Warto także przekonać się, że niepłodność to problem, z którym można sobie tak naprawdę poradzić w każdym wieku. Leczenie jest bezpieczne oraz cieszy się powodzeniem. Warto leczyć niepłodność jeśli tylko istnieje taka możliwość. Warto także na koniec dodać, że wiele matek, które urodziły po 35 roku życia cieszy się szczęśliwym macierzyństwem oraz potomstwem, które nie jest obarczone żadnymi chorobami. Całkowicie zdrowe dzieci można urodzić również na dalszym etapie życia.
Fertilily badge 02 small-01
Jak wiek kobiety wpływa na płodność?

Dodaj komentarz

Przewiń na górę