Jak wspomóc swoją płodność i doczekać narodzin zdrowego dziecka?

Problem niepłodności pojawia się coraz częściej w życiu społeczeństwa. Według statystyk przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, problem z koncepcją dotyka około 1,5 miliona par. Jest to około 15-20% społeczeństwa w wieku rozrodczym.

Światowa organizacja zdrowia zakwalifikowała tę jednostkę chorobową do chorób cywilizacyjnych. Niestety jest to problem globalny, szacuje się, że statystyki niepłodności będą w progresie. W skali Europejskiej około 30 milionów osób dotkniętych jest problemem niepłodności. Skutkuje to spadkiem przyrostu urodzeń.

Kiedy mamy do czynienia z niepłodnością? 

Podstawa  do podejrzenia niepłodności występuje w przypadku kiedy para współżyjąca regularnie przez rok, bez żadnych zabezpieczeń nie zachodzi w ciążę.

Koncepcja naturalna- jak można ją wspomóc?

Najważniejszą z rzeczy jest świadoma decyzja pary o poczęciu dziecka. Zanim zacznie się starania o ciążę należy do tego faktu odpowiednio przygotować swój organizm. Zadbać o swoje zdrowie co najmniej 3 miesiące przed planowanym poczęciem.

Badania profilaktyczne przed poczęciem

Do ogólnie przyjętego standardu postępowania w planowaniu macierzyństwa jest dbałość o swój organizm, u kobiety w szczególności należy zwrócić uwagę na badanie ginekologiczne. Może to zapobiec utracie ciąży i psychicznemu obciążeniu w przypadku potencjalnych niepowodzeń.

Podstawowe badania 

– badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych, wymaz cytologiczny, wykluczenie ewentualnego stanu zapalnego pochwy

– badania hormonalne w kierunku chorób tarczycy – TSH, FT4, FT3, Anty-TPO

– badania hormonów płciowych- prolaktyna, estradiol, progesteron, folikulotropina

– badania w kierunku chorób zakaźnych: Toksoplazmoza IGG i IGM, Różyczka IGG i IGM, Cytomegalia IGG i IGM, HBS, HCV, HIV oraz

WR

– badania pod kątem potencjalnego stanu zapalnego w organizmie : CRP, OB

– badania w kierunku cukrzycy- poziom glukozy

– jeśli w wywiadzie były epizody zaburzenia krzepnięcia krwi warto ponowić badanie całego układu krzepnięcia oraz jeśli w przeszłości

były poronienia wskazane jest wykonanie badań genetycznych w kierunku mutacji Leiden oraz czynnika VIII protrombinowego

Co dalej ?

Jeśli mamy całkowitą pewność co do zdrowia potwierdzoną przeprowadzonymi badaniami, kolejnym krokiem jest dbałość o styl życia. Ciężka praca, nadmiar sytuacji stresujących mają negatywny wydźwięk na płodność u kobiety.

Czasem wyeliminowanie czynników stresujących, zmiana trybu życia lub zmiana pracy , w której jest spokojniejszy, niestresujący szef i przyjazna atmosfera czyni cuda.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest regularny tryb życia, dążenie do tego, aby zasypiać o godzinie 22 (jest to ważne ze względu na gospodarkę hormonalną u kobiety). Kobiety palące papierosy powinny przestać palić co najmniej rok przed planowanym zajściem w ciążę.

W ciągu roku organizm „oczyszcza” się z negatywnego wpływu nikotyny na organizm. Jeśli kobieta pracuje w miejscu, gdzie są niesprzyjające warunki do pracy np. kontakt z chemicznymi odczynnikami, praca w RTG to czasem wystarczy kilkutygodniowy wypoczynek od pracy.

Kondycja fizyczna – okres ciąży i poród znacznie obciążają organizm kobiety. Szczególnie narażony jest kręgosłup w odcinku lędźwiowym. W ciąży zmienia się statyka ciała. Jeśli przed ciążą występowały dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej kręgosłupa warto zadbać o niego przed zajściem w ciążę.

Należy wzmocnić mięśnie brzucha tzw. gorset mięśniowy, który wspiera kręgosłup. Ponadto regularne ćwiczenia fizyczne wzmacniają cały ustrój kobiety, zwiększając wydolność płuc oraz serca.

Używki – oprócz odstawienia papierosów, co wspomniane zostało wyżej należy odstawić wszelkie narkotyki, alkohol, środki stymulujące co najmniej 3 miesiące przez planowanym zajściem w ciążę.

Środki farmakologiczne– jeśli kobieta leczy jakiekolwiek schorzenia psychiczne lekami psychotropowymi powinna przeprowadzić rozmowę ze swoim lekarzem psychiatrą celem zmiany lub ewentualnego odstawienia leków na czas przebiegu ciąży.

Dobrze jeśli w tym procesie wspiera ją partner oraz cała rodzina. Optymalnie odstawić leki trzy miesiące przed planowanym poczęciem dziecka.

Dieta – Najczęstsze przyczyny infekcji toksoplazmozą są związane ze spożywaniem żywności z niepewnych źródeł. Mogą to być ryby, surowe mięso, nabiał niepasteryzowany. Dieta powinna być zbilansowana, lekkostrawna z dużą ilością warzyw i owoców.

Produkty powinny być jak najmniej przetworzone. W diecie powinno przeważać białko roślinne, a nie zwierzęce. Ważnym składnikiem są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, czyli omega-3 i omega- 6. Doskonałym ich źródłem jest olej lniany tłoczony na zimno.

Ważnym składnikiem diety jest też olej z wiesiołka tłoczony na zimno– wpływa on na poprawę jakości śluzu szyjkowego. O ile olej lniany można spożywać przez cały czas, o tyle olej z wiesiołka spożywać należy od pierwszego dnia miesiączki do wystąpienia owulacji.

Ze względu na właściwości mogące spowodować skurcze macicy jego spożywanie powinno być wznowione od pierwszego dnia kolejnej miesiączki. W ciąży nie powinien być spożywany do momentu kiedy nie zostanie donoszona. W okolicach terminu porodu można wznowić jego spożycie.

Suplementacja diety– duże znaczenie dla płodności kobiety mają: witamina D, witamina B6 i B12, witamina A, C, E, kwas foliowy ( też jako profilaktyka występowania wad cewy nerwowej u płodu), selen ( szczególnie przy chorobach tarczycy) oraz jod.

Suplementacja diety dla mężczyzn– bardzo duże znaczenie dla płodności u mężczyzn odgrywają następujące witaminy: witamina C,E, cynk i selen. Poprawiają one jakość nasienia.

Zioła wspomagające płodność– w przypadku nieregularnych miesiączek fitoterapeuci zalecają spożywanie naparów z  pluskwicy groniastej, serdecznika lub lukrecji gładkiej. Zioła te regulują cykl miesiączkowy. Przyjmowanie ich powinno odbywać się po uprzedniej konsultacji z lekarzem lub zielarzem.

Znajomość cyklu miesiączkowego– Każda kobieta powinna prowadzić skrupulatne notatki z datami ostatnich miesiączek, aby poznać długość swojego cyklu i wiedzieć kiedy jest optymalny czas na poczęcie dziecka.

Ważna jest też obserwacja śluzu szyjkowego, który w czasie dni płodnych zmienia swoją konsystencję. Z białawego, nieprzejrzystego śluzu zmienia się w zakresie wydzielanej jego ilości oraz staje się przejrzysty i ciągliwy.

Konsystencja u wygląd przypominają surowe, kurze białko. Jest dostępnych sporo bezpłatnych aplikacji, które pomogą w obliczaniu potencjalnych dni płodnych, przypomną o nadchodzącym czasie krwawienia. Można też notować odbyte stosunki oraz objawy towarzyszące przebiegu cyklu.

Zasada, jaka obowiązuje to rozpoczęcie współżycia w okolicach 8-10 dniu cyklu. Dni cyklu liczymy od pierwszego dnia wystąpienia ostatniej miesiączki.

Jeśli sytuacja życiowa na to pozwala to powinno się kontynuować współżycie co drugi dzień przez następne 10 dni. Współżycie co drugi dzień umożliwia plemnikom dojrzewanie i wpływa na ich jakość, czyli żywotność i ruchliwość.

Wszystkim naszym czytelniczkom i czytelnikom życzymy niczym nie zaburzonej płodności.

Fertilily badge 02 small-01
Jak wspomóc swoją płodność i doczekać narodzin zdrowego dziecka?

Dodaj komentarz

Przewiń na górę