Męska płodność jak ją zwiększyć?

Spora grupa osób chcących zostać rodzicami zaczyna zadawać sobie pytanie: czy na pewno jestem płodny/a? Obecnie jest to coraz większy problem w społeczeństwie. Istnieje szereg czynników mających ogromny wpływ na zjawisko płodności. Każdy mężczyzna, który pragnie mieć potomstwo musi przestrzegać kilku bardzo ważnych rzeczy, aby poprawić swoją płodność.

Unikać przegrzewania

Nie bez powodu męskie jądra są umieszczone w mosznie. Prawidłowa temperatura ciała człowieka to 36,6 stopnia Celsjusza. W mosznie oscyluje ona około 35,5 stopnia. Kiedy temperatura w mosznie się podwyższy, obumarciu mogą ulec spermatocyty, z których powstają plemniki. Jakość plemników pogarsza się również po przebytej grypie.

Jednak w tej sytuacji wszystko wraca do normy po podjęciu odpowiedniego leczenia. Innymi sytuacjami sprzyjającymi przegrzaniu są między innymi: częste korzystanie z sauny, gorące kąpiele, czy siedzący tryb życia. Kiedy mężczyzna nabawi się przegrzania jąder należy z tym walczyć przyjmując wskazane przez lekarza leki, czy też stosując mentolowe okłady chłodzące.

Odpowiednia długość snu

Z badań naukowców z całego świata wynika jasno, że odpowiednia długość snu wpływa na ogólne zdrowie człowieka, jego samopoczucie oraz płodność.

Co ciekawe, zbyt długi sen jest tak samo zły, jak jego niedobór. Naukowcy z Danii wykazali na łamach amerykańskiej prasy, że zbyt krótki sen osłabia jakość plemników.

Dlaczego tak się dzieje?

Ważną rolę u mężczyzny spełnia testosteron, który jest produkowany podczas snu. Znawcy tematu szacują, że mężczyzna powinien spać 7-8 godzin.

Przyjmowanie kwasu foliowego

Powszechne jest, że podczas starania się o dziecko, jak i w samej ciąży kobieta musi przyjmować kwas foliowy. Nie każdy wie, że ma on bardzo ważne znaczenie w kontekście męskiej płodności.

Zawiera on bowiem witaminę B9, która jest bardzo istotna. Niedobór kwasu foliowego oznacza zbyt małą ilość folianów, która może skutkować wadami wrodzonymi u dziecka.

Wady powstają na bardzo wczesnym etapie ciąży, dlatego już podczas starania się o dziecko, kobieta i mężczyzna muszą przyjmować kwas foliowy. Jego odpowiednia ilość zapobiegnie wadom u noworodka. Nasienie mężczyzny, który nie stosuje kwasu foliowego jest gorsze genetycznie, a niedobór wspomnianej witaminy B9 obniża płodność.

Za odpowiednią dzienną dawkę dla osoby dorosłej przyjmuje się 0,4g. Ilość kwasu foliowego można również zwiększyć stosując dietę bogatą w zielone warzywa i rośliny strączkowe. Warto jeść np. brokuła, szpinak, czy szparagi.

Zdaniem lekarzy ciężko jest osiągnąć prawidłową ilość folianów bez suplementacji. Jak wskazują, mężczyzna musiałby zjadać dziennie około kilograma szpinaku.

Produkty obniżające płodność

Podobnie jak w innych sferach życiowych, tak w walce o odpowiednią płodność należy przestrzegać kilku zasad dotyczących odżywiania.

Każdy wie, że niezdrowe potrawy negatywnie wpływają na ogólne zdrowie i samopoczucie człowieka.

Podstawowym produktem, który należy wyeliminować lub ograniczyć do minimum podczas starań o dziecko jest alkohol. Jego nadmierne spożywanie znacznie obniża jakość męskiego nasienia, plemniki mają nieodpowiednią budowę, a ich przeżywalność jest na niskim poziomie.

Mówiąc o alkoholu, należy również wspomnieć o innej używce, jaką są papierosy. Poprzez zawartą w nich nikotynę, plemniki mogą mieć złą strukturę, być uszkodzone, albo całkowicie obumierać.

Kolejnym produktem, który negatywnie wpływa na płodność są nasycone kwasy tłuszczowe.

Ich olbrzymia ilość jest na przykład w czerwonym mięsie takim jak salami, czy kiełbasy.

Zbyt duża ilość kwasów obniża ruchliwość plemników. Produkty bogate w tłuszcze nasycone są z reguły wysoko przetworzone.

Ich nadmierna ilość upośledza spermatogenezę i produkcję testosteronu.

Spora ilość nasyconych kwasów tłuszczowych jest także w słodyczach (np. ciastka, wafle), mięsie, tłustych serach takich jak gouda, czy camembert.

Negatywny wpływ ma również cukier. Poza wyrobami słodkimi zawierają go fast foody i produkty przetworzone np. słodkie napoje gazowane.

Produkty poprawiające jakość nasienia

Najlepszą metodą na poprawienie stanu męskiej płodności jest zdrowe odżywianie się. Co to właściwie oznacza i co warto jeść?

Jeśli chodzi o przyjmowane płyny, najlepszym wyjściem będzie picie wody.

Jej niedobór może doprowadzić do osłabienia jakości nasienia lub zbyt małej produkcji plemników.

Warto zadbać o zwiększoną ilość zielonych warzyw takich jak sałata, brokuł, szpinak, brukselka, czy szparagi. Jak zostało wcześniej wspomniane, wymienione produkty zawierają kwas foliowy.

Aby poprawić morfologię plemników należy jeść pomidory. Są one bogatym źródłem likopenu.

Poza samymi pomidorami można spożywać produkty od nich pochodne takie jak soki pomidorowe, czy przecier.

Liczbę plemników oraz ich ruchliwość zwiększa witamina C, a w dużej ilości znajdziemy ją w pomarańczach, czy kiwi. Jeśli chodzi o witaminy, ważny jest także selen i cynk. Znajdziemy je między innymi w orzechach brazylijskich.

Parametry nasienia poprawimy dzięki kwasom Omega-3. Ich źródłem są na przykład ryby, takie jak łosoś atlantycki, czy śledź. Warto także spożywać pełnoziarniste pieczywo.

Uprawianie seksu, a płodność

Kliniki leczenia niepłodności są zgodne – abstynencja seksualna obniża jakość nasienia u mężczyzn.

Badania wykazały, że częsty seks poprawia jakość plemników we wszystkich parametrach.

Nasienia jest zdecydowanie więcej, zwiększa się ruchliwość plemników, są one szybsze, poprawia się morfologia i ich budowa.

Co jeśli seksu jest zbyt mało? Plemniki się starzeją, są zniekształcone, mało ruchliwe i mają problem z przedostaniem się do komórki jajowej. Jaka ilość seksu jest odpowiednia?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedni twierdzą, że należy kochać się codziennie, inni mówią o trzech razach w tygodniu, a kolejni, że wystarczy raz na tydzień. Jedno jest pewne.

Seks może przynieść same korzyści. Poza elementami składającymi się na płodność, podczas zbliżenia wytwarzają się hormony szczęścia.

Co za tym idzie eliminowany jest stres, który również może zmniejszyć szanse na poczęcie dziecka.

Fertilily badge 02 small-01
Męska płodność jak ją zwiększyć?

Dodaj komentarz

Przewiń na górę