Naturalne sposoby na zwiększenie twojego libido

Utrzymanie wysokiego libido podczas starania się o dziecko jest dla ciebie trudne? Nie jesteś z tym problemem osamotniona. Podobny kłopot dotyka około 30-40% kobiet [1]. Wiele czynników może mieć wpływ na obniżenie popędu seksualnego, jednak istnieją naturalne sposoby na zwiększenie pożądania. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci przezwyciężyć obniżone libido.

Dlaczego moje libido jest niskie? 

Jedną z przyczyn, dlaczego pożądanie jest mniejsze podczas starania o dziecko może być planowanie stosunku, przez co seks staje się zadaniem do wykonania, a nie przyjemnością. Istnieje wiele metod, które mogą poprawić twoje pożądanie, w zależności od rodzaju twojego związku, wieku, przyjmowanych leków, zdrowia psychicznego i fizycznego itd. Libido związane jest z poziomem testosteronu i estrogenu – hormonów, których ilość wraz z wiekiem się zmniejsza. Z biologicznego punktu widzenia ma to oczywiście sens, jako że w późniejszym wieku rzadziej staramy się o dziecko. Jednak dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby na zwiększenie pożądania!

W jaki sposób mogę zwiększyć moje libido? 

Zioła i przyprawy

Eksperci twierdzą, że niektóre zioła i przyprawy działają jak naturalne afrodyzjaki. Ich dodatkowym efektem ubocznym jest także poprawa zdrowia całego organizmu!

Korzeń maca [2]

Korzeń maca wywodzi się z Peru i od lat stosowany jest w celu zwiększenia płodności [3]. Ma on właściwość, które wyrównują poziom estrogenu, co pomaga zmniejszyć suchość pochwy. Korzeń maca jest bogaty w składniki odżywcze, które wspomagają organizm, m.in. witaminę C, witaminę B6, miedź i żelazo. Wpływa to na zwiększenie energii, co w konsekwencji może skutkować także w poprawie libido. Korzeń maca może być suplementowany w postaci tabletek lub proszku, które możesz dodać do swojego smoothie lub czegokolwiek zapragniesz!

 

Koniczyna czerwona [4]

Z uwagi na wysoką zawartość izoflawonów (roślinnego odpowiednika ludzkiego estrogenu), koniczyna czerwona jest od dawna używana w celu zwiększenia pożądania. Osoby, które suplementują koniczynę czerwoną także podają, że poprawia ona samopoczucie i przyczynia się do ogólnej poprawy nastroju [3].

 

Posiłki

Odpowiednia dieta ma duży wpływ na poprawę libido. Poniżej znajdziesz listę produktów, które warto spożywać oraz unikać, aby zwiększyć swój popęd seksualny.

Dieta poprawiająca krążenie wpływa na zwiększenie podniecenia. Poprawa krążenia możliwa jest m.in. poprzez obniżenie poziomu cholesterolu, którego zbyt wysoka ilość powoduje blokowanie tętnic. Aby obniżyć poziom tej substancji, unikaj tłuszczów nasyconych (występujących w czerwonym mięsie czy nabiale), tłuszczów trans (smażone i pieczone produkty), a zamiast tego zdecyduj się na  produktów bogate w kwasy omega-3.

Należy jednak dodać, że zgodny z normami cholesterol ma swoje zalety. Może on zostać przekształcony w testosteron lub estrogen – hormony wpływające na poprawę pożądania [3].

Rekomendowane produkty [5]:

Szpinak: jest bogaty w magnez, który pomaga zmniejszyć stan zapalny naczyń krwionośnych i dzięki temu zwiększa przepływ krwi.

Banany: bogate w potas, który redukuje działanie sodu. Sód (znajdujący się w słonych produktach) zmniejsza przepływ krwi do narządów rozrodczych, co zmniejsza popęd seksualny oraz powoduje uczucie wzdęcia.

Imbir: jest rekomendowany z uwagi na… zgadłeś/aś… poprawę krążenia. Spożywanie łyżeczki imbiru kilka razy dziennie zapewni twojemu organizmowi te korzyści, które oferuje imbir.

Inne produkty, które zwiększają libido:

  • Arbuz
  • Gorzka czekolada
  • Ryby bogate w tłuszcze
  • Orzechy

Produkty, których należy unikać [6]:

Alkohol: oczywiście kieliszek lub dwa mogą wprowadzić cię w intymny nastrój… jednak większa ilość zmniejszy twoje libido!

Krewetki i inne owoce morza: każdego dnia człowiek narażony jest na oddziaływanie około 10-13 pestycydów. Dodatkowo, 9 na 10 z nich to substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Przykładem takich pestycydów jest intensyfikacja koloru krewetek, łososia, węgorza i innych ryb. Z tego względu owoce morza najlepiej kupować z ekologicznych hodowli. Wyższa cena warta jest korzyści zdrowotnych!

Mięso z supermarketów: supermarkety często zawijają mięso i nabiał w plastik wykonany z PVC, który przenika do produktów bogatych w tłuszcze. Może to powodować zmiany hormonalne, powodując problemy z utrzymaniem hormonów na odpowiednim poziomie.

Inne produkty, których lepiej unikać:

  • Butelkowana woda
  • Niskiej jakości mięso
  • Produkty przetworzone
  • Cukier
  • Tłuszcze trans

Ograniczanie stresu

Poprawa libido może zostać osiągnięta dzięki wielu naturalnym metodom. Warto wiedzieć, że jednym z czynników, które mają największy wpływ na niski poziom pożądania jest stres. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że jest to także element, który najciężej jest kontrolować. Jednak ograniczenie jego poziomu nie tylko poprawi twoje libido, ale także wpłynie pozytywnie na większość aspektów twojego życia. Dobre zarządzanie czasem, systematyczne przerwy oraz znalezienie czasu dla siebie znacząco poprawią twój dobrobyt. Jeśli twój związek jest źródłem stresu, postaw na komunikację, intymność z partnerem lub zasięgnij porady profesjonalisty. Aktywność fizyczna także wpływa na obniżenie stresu, zwiększenie poziomu dopaminy (tzw. hormonu szczęścia) i ogólną poprawę zdrowia.

Jeśli czujesz, że masz obniżone libido, wypróbuj powyższe wskazówki i zwracaj uwagę na ewentualne zmiany. Prowadź otwartą komunikację z partnerem i priorytetyzuj jakość swojego związku. Dostosuj otoczenie, aby wprowadzić was w odpowiedni nastrój, ciesz się wspólnym czasem i zrelaksuj. Jeśli starasz się zajść w ciążę i masz niskie libido, możesz zwiększyć szanse na poczęcie z naszym Kubeczkiem Ferti·Lily.

Powodzenia!

Bibliografia:

[1] Revving Up Women’s Sex Drive. (n.d.). Retrieved from https://www.webmd.com/sex-relationships/features/revving-up-womens-sex-drive

[2] Superfood: Maca. (n.d.). Retrieved from https://www.gezondheidsnet.nl/groente-en-fruit/superfood-maca

[3] 5 Natural Herbs to Boost Sex Drive in Female Naturally. (2020, August 28). Retrieved from https://www.parsleyhealth.com/blog/5-herbs-naturally-increase-sex-drive/

[4] Davidson, K. (2020, August 20). Red Clover: Benefits, Uses, and Side Effects. Retrieved from https://www.healthline.com/nutrition/red-clover

[5] Eat This, N. T. (2021, February 25). 21 Foods & Drinks That Increase Libido & Sex Drive. Retrieved from https://www.eatthis.com/foods-to-increase-your-sex-drive/

[6] Stoddard, G. (2019, January 22). 27 Foods That Contribute to a Low Libido. Retrieved from https://www.eatthis.com/foods-bad-for-sex-drive/

Fertilily badge 02 small-01
Naturalne sposoby na zwiększenie twojego libido

Dodaj komentarz

Przewiń na górę