Przyczyny i rodzaje niepłodności

Czym tak właściwie jest niepłodność?

Jest to trwała niezdolność do posiadania jakiegokolwiek potomstwa przez okres wynoszący co najmniej 12 miesięcy pomimo dość regularnego współżycia seksualnego.

Może ona mieć tak naprawdę bardzo dużo przyczyn występowania do których zaliczamy między innymi istotne wady macicy u kobiety, czy ogólny niedorozwój narząd o charakterze rozrodczym u któregoś z partnerów.

Jest to niezwykle bolesna przypadłość w kontekście osób, które starają się o dzieci.

Rodzaje niepłodności

Obecnie mamy zdefiniowane kilka niezależnych od siebie typów tego typu schorzeń.

Zacznijmy może od pierwotnej. Jest to sytuacja polegają na tym, że kobieta nigdy w swoim życiu nie była w jakiejkolwiek ciąży.

Może to wynikać tak naprawdę z masy różnych od siebie przyczyn. Wyróżniamy także niepłodność o charakterze wtórnym, wyróżniającą się faktem, iż dość spore problemy z zajściem w ciąże ma kobieta, która już wcześniej była w ciąży.

Ponadto wyróżniamy niepłodność immunologiczną wynikającą przede wszystkim z nieprawidłowego funkcjonowania całego układu odpornościowego, który w wyniku błędnych reakcji atakuje komórki rozrodcze znajdujące się w organizmie kobiety.

Według szacunków ze strony specjalistów aż od 6 do 12 procent wszystkich przypadków wystąpienia niepłodności może mieć podłoże czysto immunologiczne.

Sprawdź możliwości, jakie daje stosowanie naszego kubeczka i zwiększ szansę na zajście w ciąże o 48%.

Przyczyny występowania niepłodności

Tak naprawdę jest wiele różnego rodzaju przyczyn wpływających bezpośrednio na występowanie u par zjawiska niepłodności. Mają one podłoże zarówno genetyczne, jak i nabytych podczas życia.

Do najczęstszych powodów występowania niepłodności u kobiet zaliczamy zaawansowany wiek pacjentki, nałogowe, nadmierne palenie wyrobów wykonanych z tytoniu, negatywne skutki zbytniego napromieniowania o charakterze jonizującym, cukrzyca, wcześniejsze leczenie chemioterapeutyczne, zaburzenia masy ciała (zarówno niedowaga, jak i nadwaga), zespół policystycznych jajników (zaburzenie o charakterze endokrynologicznych, dotykające nie rzadko kobiety będące w wieku rozrodczym), choroby dotykające przysadkę, zaburzenia o podłożu hormonalnym, szczególnie w przypadku żeńskich hormonów płciowych, dość głębokie zaburzenia funkcjonowania tarczycy, dolegliwości dotykające drogi rodne, w tym przede wszystkim endometrioza macicy, a także typowe choroby genetyczne. W tym miejscu należy wyróżnić zespół Turnera, czyli niedomaganie, które uwarunkowane jest przez wystąpienie w materiale genetycznym osoby nią dotkniętej pewnego rodzaju nieprawidłowości.

Wiąże się to z trwałą utratą w genotypie kobiety jednego z chromosomów płciowych X, które są strukturami zawierającymi materiał genetyczny w jądrze genetycznym. Schorzenie to może prowadzić do naprawdę przykrych konsekwencji, w tym niepłodności.

Czynniki mające bezpośredni wpływ na płodność u kobiety

Wiek

Na wstępie trzeba powiedzieć, że jest to zdecydowanie jeden z najważniejszych czynników wpływających na płodność kobiety.

Wynika to bowiem z faktu, iż największą zdolność rozrodczą przedstawicielki płci pięknej posiadają zdecydowanie w granicach wieku wynoszących mniej więcej od 20 do 25 roku życia.

Po zakończeniu się tego etapu niestety zaczyna się ona stopniowo zmniejszać do osiągnięcia 35 roku po czym spada gwałtownie. W związku z tym kobiecie mającej 45 lat będzie o wiele ciężej zajść w ciąże niż 23-latce.

Niestety licznika nie da się w żaden sposób oszukać. Ponadto wraz z bardziej zaawansowanym wiekiem zwiększają się szanse na wystąpienie zaburzeń o charakterze genetycznym, a także ewentualnych poronień, ponieważ organizm staje się coraz słabszy.

Tryb życia

Istotny w kontekście płodności jest także prowadzony przez kobietę tryb życia. Zaliczamy do nich między innymi sposób odżywiania, który jest dość istotny.

W przypadku nadmiernej tkanki tłuszczowej mamy do czynienia z aktywnym narządem mającym dość istotny wpływ na wydzielanie hormonów.

Może to mieć niezwykle niekorzystny wpływ na funkcje rozrodcze, szczególnie klasyczna otyłość typu brzusznego. Może to prowadzić do niepożądanych komplikacji w których przypadku wyróżnia się podwyższony poziom insuliny, a także estradiolu w organizmie co może prowadzić do głębokich zaburzeń rozwoju oocytów w pęcherzykach jajnikowych, będących bezpośrednio przyczyną wielu poronień.

Co więcej nadmierna masa ciała może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania, czy niepłodności. Jak widać niezwykle ważny jest zatem sposób odżywiania się, a także aktywny tryb życia, który bardzo korzystnie wpływa na rozwój całego organizmu i procesów się w nim odbywających.

Przykładowo dość spora aktywność połączona z odpowiednio dobraną dietą pozwala w znacznym stopniu zwiększyć potencjał rozrodczy w najwyższym możliwym do osiągnięcia zakresie. Niedowaga także nie jest stanem nadzwyczaj zdrowym.

W jej przypadku organizm jest niezwykle osłabiony co naraża go i przyszłe dziecko na okropne skutki wystąpienia różnego rodzaju chorób, czy w znacznym stopniu zmniejsza potencjał rozrodczy u przedstawicielki płci pięknej.

Używki

W okresie przed koncepcyjnym zdecydowanie zalecane jest całkowite odpuszczenie spożywania jakichkolwiek używek, ponieważ mają one wybitnie niekorzystny wpływ na płodność.

Przykładowo w wyniku nadużywania alkoholu przez płeć piękną może dojść do szeroko zakrojonych zaburzeń dojrzewania, miesiączkowania, całkowita bezpłodność, czy nawet rak piersi.

Działa on bowiem w niezwykle niekorzystny sposób na narządy do których zaliczamy przede wszystkim jajniki, czy przysadkę mózgową, oraz może prowadzić do nieprawidłowości w kontekście hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie systemu reprodukcyjnego kobiety.

W przypadku palenia tytoniu sytuacja wygląda niemalże identycznie. Dość istotnym faktem więc wydaje się kompletna rezygnacja z tego dość niezdrowego rodzaju nałogu, ponieważ płodność w przypadku osób notorycznie palących wyroby tytoniowe jest o wiele słabsza niż w przypadku niepalących.

Wynika to głównie z faktu, że narażenie się na szkodliwe dla zdrowia składniki dymu tytoniowego prowadzi do bardzo poważnych zaburzeń w procesie dotyczącym transportu komórek jajowych przez światło jajowodu, co więcej wpływa dość niekorzystnie na przebieg zjawiska fuzji gamet, niszczy implantację jaja płodowego znajdującego się w macicy, czy osłabia w straszny sposób dynamikę podziałową występującą u wczesnego embrionu.

Odkryj możliwości, jakie daje stosowanie naszego kubeczka i zwiększ szansę na zajście w ciąże o 48%.

Zbyt duża ilość kofeiny

Jej nadmierne spożywanie także może być dość zabójcze w kontekście płodności.

Wyniki niektórych badań pokazują chociażby, iż konsumpcja 3 filiżanek kawy na dobę może prowadzić do zwiększenia podwójnych pęknięć w nici DNA plemników, oraz powodować dość niekorzystne w kontekście płodności aneuploidię plemników (nieprawidłowa liczba chromosomów w genotypie męskich komórek rozrodczych), jak również wydłużać znacząco czas zajścia w ciąże przez kobietę.

Warto jest się więc zastanowić w kontekście picia wyrobów kofeinowych jeśli chce się starać w najbliższym czasie o przyszłe potomstwo, ponieważ co by nie mówić obie rzeczy ze sobą za bardzo nie współgrają.

Fertilily badge 02 small-01
Przyczyny i rodzaje niepłodności
Przewiń na górę