ZOPTYMALIZUJ ZDROWIE KOMÓREK JAJOWYCH

Większość z nas zapewne słyszała o tym niepokojącym fakcie, że ilość komórek jajowych jakie posiadasz zmniejsza się z wiekiem. Jednak to jakość tych jajeczek ma kluczowe znaczenie dla zajścia w ciążę. Jako, że rozumiemy obawy i problemy dotykające kobiety związane z ich komórkami jajowymi, postanowiliśmy pomóc i przedstawić wskazówki, w jaki sposób zadbać o swoje zdrowie (a tym samym – przyszłe zdrowie dziecka). 

Podczas starania się o dziecko, niezwykle istotne jest posiadanie wysokiej jakości jajeczek, jako że to między innymi one odpowiadają za poprawny materiał genetyczny. Poniżej przedstawiamy sposoby, w jaki sposób możesz zoptymalizować zdrowie komórek jajowych. Warto jednak na wstępie zaznaczyć, nie da się poprawić jakości komórek po owulacji, a poniższe wskazówki mają za zadanie zatrzymać lub zminimalizować szkody dotyczące przyszłych komórek [1]. Poniższy artykuł zawiera rady Denise Noyer-Erez, ekspertki ds. płodności, która pomaga parom zajść w ciążę (@fertilitygodmother).

Czy istnieje sposób na określenie jakości komórek jajowych?

Chociaż istnieją testy, które pomagają określić liczbę pozostałych w organizmie komórek, do tej pory nie powstał dokładny test sprawdzający ich jakość. Istnieją jednak normy hormonalne, które są w stanie pomóc w ocenie jakości [2].

 • FSH: jakość komórek jajowych uznaje się za niską, kiedy jajniki nie reagują na normalny sygnał hormonu folikulotropowego (FSH). Wyższy poziom FSH może oznaczać niższą jakość jajeczek.
 • AMH: niska jakość komórek jajowych często związana jest także z ich niską liczbą. Sprawdza się to za pomocą hormonu antymüllerowskiego (AMH), którego niskie wskaźniki świadczą o niskiej liczbie jajeczek. Należy jednak zaznaczyć, że mimo posiadania niskiej liczby komórek – w dalszym ciągu istnieje możliwość poczęcia z komórkami o wyższej jakości.

Kiedy najlepiej rozpocząć optymalizację zdrowia komórek jajowych?

Zaleca się, aby optymalizację rozpocząć od 2 do 4 miesięcy przed planowanymi staraniami o dziecko [2]. Dzięki temu poprawisz jakość pęcherzyków Graffa, zanim jeszcze przekształcą się w komórkę jajową gotową do owulacji. Jak zdradziła nam @fertilitygodmother, kobiety najczęściej nie zdają sobie sprawy, że potrzeba minimum 100 dni, aby faktycznie zoptymalizować zdrowie komórek! Oznacza to, że jajeczko, które owuluje w aktualnych cyklu, przez 100 dni rozwijało się w pęcherzyku Graffa zanim zostało z niego uwolnione. Dlatego nie ma na co czekać i to jest znak, aby zadbać o jakość swoich komórek.

Co więc należy zrobić aby zoptymalizować zdrowie komórek jajowych?

W telegraficznym skrócie, oto 7 porad:

 1. Popraw krążenie
 2. Przejdź na dietę przeciwzapalną
 3. Zacznij brać suplementy dla kobiet starających się zajść w ciążę
 4. Rzuć palenie
 5. Utrzymuj zdrową wagę
 6. Ogranicz stres
 7. Unikaj toksyn

Popraw krążenie

Krążenie krwi dostarcza tlen do jajników. Jednak w jaki sposób poprawić krążenie? Denise (@fertilitygodmother) podkreśla istotność ruchu. Dobrą metaforą obrazującą jego ważność jest porównanie ciała do węża ogrodowego. Zagięty wąż ogrodowy w dalszym ciągu działa, jednak nie tak dobrze jak powinien. Podobnie siedzenie przez cały dzień zmniejsza optymalną szybkość krążenia krwi. Organizm ludzki jest stworzony do ruchu, dlatego wstawania i spacerowanie (przynajmniej raz na jakiś czas) jest niesamowicie istotne. Ponadto, odpowiednie radzenie sobie ze stresem z pewnością poprawi przepływ krwi w twoim organizmie. Ciągłe napięcie powoduje odpływ krwi z narządów rodnych do mięśni, jako że nasz umysł znajduje się w trybie “ucieczki lub walki”. Z tego względu niezwykle ważne jest wypracowanie strategii, które pozwolą na ograniczenie stresu. Dodatkowo, duże korzyści nie tylko dla komórek jajowych, ale ogólnie dla całego organizmu niesie za sobą medytacja, akupunktura i masaże. Jest to także idealna wymówka, aby poświęcić trochę czasu dla siebie. 

Dieta przeciwzapalna i spożywanie posiłków bogatych w składniki odżywcze

Dieta przeciwzapalna pomaga radzić sobie ze stresem oksydacyjnym – zaburzeniem równowagi między wolnymi rodnikami, a antyoksydantami obecnymi w organizmie (co może skutkować starzeniem się komórek). Aby temu zapobiec, zalecamy dietę bogatą w przeciwutleniacze i pokarmy przeciwzapalne, takie jak: orzechy, nasiona, produkty niskoskrobiowe, czy nabiał.

Produkty powodujące stany zapalne to: pieczywo, cukry, ciastka, tłuszcze przetworzone, smażone potrawy [3]. Pamiętaj, aby przed zmianą diety skonsultować się ze specjalistą i upewnić się, że dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednie składniki odżywcze.

Według Denise (@fertilitygodmother) warto włączyć do swojej diety potrawy bogate w wysokiej jakości białko. Proteiny potrzebne są do wzrostu i odbudowy ciała oraz komórkom do wytwarzania energii. Komórki jajowe potrzebują bardzo dużo energii aby stworzyć dziecko. Dobrze jest także spożywać wiele warzyw – około ośmiu porcji dziennie. Dotleniają one organizm, dostarczają składników odżywczych oraz pomagają chronić komórki (w tym także jajowe!).

Zacznij brać suplementy dla kobiet starających się zajść w ciążę

Podczas wyboru suplementów wspierających kobiety starające się zajść w ciążę, staraj się wybierać te, których skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi.  Niektóre suplementy, które prawdopodobnie nie są oparte na badaniach, mogą w rzeczywistości przynieść więcej szkód niż korzyści. Poniżej przedstawiamy przykłady godnych polecenia suplementów:

 • CoQ10: Te suplementy są antyoksydantami i dostarczają komórkom substancje odżywcze, co w konsekwencji zwiększa energię komórek jajowych (badanie kliniczne CoQ10).
 • Glutation: Te suplementy również są antyoksydantami i pomagają obniżyć poziom stresu oksydacyjnego (badanie kliniczne Glutationu).
 • L-arginina: Poprawia ukrwienie macicy i jajników, co przyczynia się do poprawy środowiska, w którym będzie rozwija się zapłodniona komórka jajowa (badanie kliniczne L-argininy)

Rzuć palenie

Zdecydowanie zaleca się rzucenie palenia podczas prób zajścia w ciążę. Badania dowodzą, że palenia obniża płodność i obniża szanse na poczęcie. Związane jest to z substancjami chemicznymi znajdującymi się w papierosach, które oddziałują na DNA i zwiększają tempo utraty komórek jajowych [4]. Zdajemy sobie sprawę, że rzucenie palenia może okazać się bardzo trudne i wymagające samozaparcia, jednak istnieją skuteczne metody i terapie, które mogą ci w tym pomóc.

Utrzymuj zdrową wagę

Waga w granicach normy także może mieć wpływ na poprawę płodności. Podczas gdy nadwaga może skutkować wyższym poziomem stresu oksydacyjnego, niedowaga także może znacząco obniżyć płodność. Jeśli masz wrażenie, że potrzebujesz pomocy w osiągnięciu swoich celów żywieniowych, poproś dietetyka lub specjalistę o pomoc.

W utrzymaniu odpowiedniej wagi pomoże aktywność fizyczna (30 minut dziennie) oraz pełnowartościowa dieta.

Ogranicz stres

Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest niezwykle ważna, aby stworzyć zdrowe środowisko dla komórki jajowej podczas prób zajścia w ciążę. Ciągłe napięcie może skutkować podwyższonym poziomem prolaktyny i kortyzolu, co wpływa na jakość i produkcję komórek jajowych. Pamiętaj aby dbać o swoje zdrowie psychiczne, czas dla siebie i dla partnera. Aktywności takie jak medytacja, joga, spacer, długa kąpiel czy masaże także przyczyniają się do obniżenia poziomu stresu [2].

Unikaj toksyn

Może się to wydawać oczywiste, aby podczas prób poczęcia unikać toksyn tak bardzo, jak to jest tylko możliwe. Niestety wokół nas istnieje niezliczona ilość toksyn, które mogą zaburzyć gospodarkę hormonalną. Aby jak najbardziej ograniczyć ich wpływ, postaraj się włączyć do swojej diety produkty organiczne, a także unikaj tych produktów, które zawierają dużo substancji chemicznych (środki czyszczące, kosmetyki) [3].

Nie ma się czym przejmować, z pewnością masz wystarczająco czasu na optymalizację zdrowia swoich komórek jajowych. Rozpocznij przygotowania około dwóch do czterech miesięcy przez próbami zajścia w ciążę, odpoczywaj, wysypiaj się i utrzymuj zdrową dietę. Trzymamy kciuki za twoją podróż!

Aby jeszcze bardziej zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia – wypróbuj Kubecek FERTI·LILY – niehormonalne urządzenie medyczne, które zwiększa szanse na zajście w ciążę o 48%!

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą ci w wypracowaniu zdrowej rutyny. Którą jedną poradę włączysz dzisiaj do swojego życie?

Bibliografia:

[1] Overlake Reproductive Health. (2021, May 18). Now May Be The Perfect Time To Improve Your Egg Quality. Pobrane z: https://fertileweb.com/now-may-be-the-perfect-time-to-improve-your-egg-quality/

[2] Infertility Aide. (2021, May 27). 10 ways to improve egg quality before pregnancy or IVF. Pobrane z: https://www.infertilityaide.com/blog/10-ways-to-improve-egg-quality-before-pregnancy-or-ivf

[3] Gabardy, J. (2018, December 14). Egg Quality vs. Age: What you’ve been told is wrong. Pobrane z: http://www.sweetbeetacupuncture.com/blog/2017/10/4/eggs-age-what-youve-been-told-is-wrong

[4] Fertility Family. (2021, May 14). How to improve egg quality for pregnancy. Pobrane z: https://www.fertilityfamily.co.uk/blog/how-to-improve-egg-quality-for-pregnancy/

Fertilily badge 02 small-01
ZOPTYMALIZUJ ZDROWIE KOMÓREK JAJOWYCH
Przewiń na górę