ŻYWNOŚĆ REKOMENDOWANA PODCZAS PRÓB ZAJŚCIA W CIĄŻĘ

Kiedy wspomina się o tym, jak ważne jest dbanie o swoją płodność, zazwyczaj na się na myśli tylko kobiety. W końcu to one rozwijają w sobie, pielęgnują i żywią dziecko podczas 9 miesięcy ciąży. Niestety znaczenie męskiej płodności jest często pomijane. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że zarówno ona, jak i zdrowie plemników związane są z krzywdzącym stereotypem, że “prawdziwy mężczyzna ma dużo zdrowej spermy”. To błędne przekonanie powoduje, że mężczyznom dużo trudniej jest mówić na temat własnej płodności i prowadzi nawet do lekceważenia własnych problemów zdrowotnych. Jednak świadome i proaktywne dbanie o zdrowie plemników jest kluczowe, gdy staracie się o dziecko. Poniżej możecie poznać kilka przykładów żywności, która jest polecana podczas prób zajścia w ciążę.

Z reguły, męska płodność powiązana jest z trzema kluczowymi elementami: kształtem, ruchliwością (mobilnością) oraz ilością plemników

Czym jest zdrowa sperma?

Kształt: Plemniki z większym prawdopodobieństwem dotrą do komórki jajowej, gdy mają bardziej zaokrąglone główki oraz silniejsze i dłuższe wici. Podobnie jak u biegaczy, im dłuższe i silniejsze nogi, tym zazwyczaj są oni szybsi.

Ruchliwość: Na jakość spermy wpływa także jej mobilność. Ruchliwość plemników to odsetek nasienia, które porusza się w pobranej próbce. Około 40% spermy musi być mobilna, aby mężczyzna mógł zostać uznany za płodnego.

Ilość: Optymalna ilość spermy to ok. 15-30 mln plemników w 1 ml nasienia. Oczywiście im więcej, tym większa szansa, że sperma dotrze do komórki jajowej.

Co jeść, aby poprawić jakość spermy?

Przeczytaj poniżej w jaki sposób możecie przejąć kontrolę nad waszą płodnością – zaczynając od żywności. Poniższa lista rekomendowanych i niezalecanych produktów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Jedz zieleninę!

Powtarzane jak mantrę stwierdzenie, aby jeść dużo warzyw i owoców zna zapewne każdy, ale które z nich mają faktyczny wpływ na płodność?

Wybieraj te, które są bogate w antyoksydanty (np. suszone owoce i żurawina) z uwagi na ich właściwości wspomagające ochronę plemników przez uszkodzeniem komórkowych.

Witaminy E i C mają pozytywny wpływ na ilość i ruchliwość spermy. Orzechy (m.in. migdały, orzechy włoskie i laskowe), nasiona i oleje roślinne wykazują dużą zawartość witaminy E. Z kolei źródłem witaminy C są: pomarańcze, grejpfruty, pomidory, czy brokuły. Szpinak, jarmuż oraz fasola to przykłady warzyw bogatych w kwas foliowy oraz witaminę B (źródło właściwości przeciwutleniających), które pomagają chronić plemniki przed dysfunkcjami chromosomowymi oraz mogą podwoić ilość nasienia.

Przykładem “super warzywa” jest batat, który łączy wszystkie powyższe składniki odżywcze.

Cynk

Pokarmy bogate w cynk mogą pomóc zwiększyć ilość i mobilność nasienia.

Jeśli jesteś miłośnikiem owoców morza, bardzo dobrym wyborem będą ostrygi. Zawierają one więcej porcji cynku, niż jakikolwiek inny pokarm. Ten afrodyzjak posiada także dużą ilość witaminy B12, żelaza i miedzi, które są rekomendowane, jeśli macie problemy z chronicznym zmęczeniem.

Nie jesteś smakoszem owoców morza? Nic straconego! Istnieje wiele innych alternatyw bogatych w cynk, takich jak wołowina, drób, orzechy, jajka, produkty pełnoziarniste, czy fasola. To za mało? Skonsultuj się z lekarzem i dopytaj, czy stosowanie suplementów jest odpowiednim rozwiązaniem dla ciebie.

Rozkoszuj się gorzką czekoladą

Ta wiadomość zapewne ucieszy wszystkich miłośników słodyczy – gorzka czekolada jest w stanie poprawić płodność! Ziarna kakaowca, z których produkowana jest czekolada, są bogate w przeciwutleniacze. Ten smakołyk zawiera także enzym L-arganinę, która może zwiększyć ilość nasienia. Dlatego zachęcamy, aby zjedzenie kilku kostek czekolady 70% na deser stało się nową tradycją.

Czosnek

Czosnek może zwiększyć produkcję plemników w mosznie. Zawiera on allicynę – substancję, która stymuluje krążenie krwi w całym ciele, m.in. w narządach płciowych. Selen, kolejny składnik czosnku, stymuluje z kolei ruchliwość plemników.

Żeń-szeń

Podobnie jak ostrygi, żeń-szeń to afrodyzjak, od pokoleń znany ze swoich właściwości w zwiększaniu poziomu testosteronu oraz poprawie krążenia krwi do narządów płciowych. Żeń-szeń wskazany jest także dla mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji. Dodaj go do herbaty lub zacznij spożywać w formie suszonej lub surowej.

Żywność, którą lepiej unikać podczas starań o dziecko

Kofeina i alkohol

Zbyt częste picie napojów zawierających kofeinę (np. kawa, herbata, napoje energetyczne) może zmniejszyć ilość plemników. Z tego względu spróbuj ograniczyć liczbę napojów zawierających tę substancję do 1-2 szklanek dziennie [1]. Podczas prób zajścia w ciążę spróbuj także jak najbardziej wstrzymać się od spożywania alkoholu.

Tłuste fast-foody

Zbyt częste spożywanie śmieciowego jedzenia może mieć wpływ na płodność. Z tego względu postaraj się ograniczyć tłustą, smażoną i przetworzoną żywność, a skorzysta na tym także twoje serce oraz smukła sylwetka.

Ryby z wysoką zawartością rtęci

Zaleca się, aby osoby starające się o dziecko ograniczyły spożywanie zanieczyszczonych rtęcią owoców morza. Chociaż jest to naturalny pierwiastek, stanowi on także składnik przemysłowych zanieczyszczeń uwalnianych do powietrza, a następnie wraz z opadami trafiający do systemów wodnych. W tych warunkach przekształca się on w metylortęć, która jest substancją toksyczną. Z tego względu staraj się także unikać ryb zawierającą dużą ilość rtęci, takich jak tuńczyki, czy marliny.

Włączenie zdrowych produktów do codziennej diety oraz regularne ćwiczenia fizyczne mogą zwiększyć płodność. Pamiętaj jednak, aby do wszystkiego podchodzić z głową, dlatego przed drastyczną zmianą nawyków żywieniowych skonsultuj się ze specjalistą lub dietetykiem, aby uzyskać indywidualną poradę. Dzięki temu zwiększysz swoją szansę na zajście w ciążę i poczujesz większą kontrolę nad własną płodnością. 

Aby jeszcze bardziej zwiększyć swoje szanse, skorzystaj z Kubeczka FERTI·LILY, który zwiększa prawdopodobieństwo poczęcia bez użycia hormonów.

[1] Boulmar F, Olsen J, Rebagliato M, Bisanti L. “Caffeine intake and delayed conception: a European multicenter study on infertility and subfecundity. European Study Group on Infertility Subfecundity.” Am J Epidemiol., 1997 Feb (324-45). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9054236

Fertilily badge 02 small-01
ŻYWNOŚĆ REKOMENDOWANA PODCZAS PRÓB ZAJŚCIA W CIĄŻĘ
Przewiń na górę