POCZĘCIE

ZROZUMIEĆ PŁODNOŚĆ

OD OWULACJI DO CIĄŻY

Każdego miesiąca, w Twoich jajnikach, w małych woreczkach zwanych pęcherzykami, dojrzewa grupa komórek jajowych. Owulacja zachodzi wtedy, gdy jedna z tych komórek przerywa pęcherzyk – zwykle około dwóch tygodni przed nadejściem miesiączki.

Twoje najbardziej płodne dni występują przed owulacją. W tym czasie, śluz szyjkowy jest bardziej śliski, aby pomóc plemnikom w dostaniu się do komórki jajowej na czas, by mogło dojść do zapłodnienia. Kontrola śluzu szyjkowego jest pomocna w określeniu czasu owulacji, dlatego warto się tego nauczyć. Dowiedz się tutaj, jak kontrolować śluz szyjkowy.

Proces, w którym komórka jajowa opuszcza pęcherzyk, wyzwala uwalnianie hormonu, który powoduje rozrost błony śluzowej macicy, by przygotować ją na przyjęcie komórki jajowej. W tym czasie, komórka jajowa schodzi z jajnika do jajowodu, gdzie przebywa około 24 godzin, czekając na zapłodnienie.

CO MOŻESZ ZROBIĆ, BY ZWIĘKSZYĆ SWOJE SZANSE?

Dobrze zbilansowana dieta oraz zdrowy styl życia mogą zwiększyć Twoje szanse na zapłodnienie oraz przygotować Twoje ciało do ciąży. Warto wspólnie z partnerem ograniczyć spożycie alkoholu, rzucić palenie, zażywać ruchu, przyjmować niezbędne suplementy diety, takie jak kwas foliowy oraz cynk. Spotkajcie się z Waszym lekarzem pierwszego kontaktu, by ustalić najlepszy plan działania.

Czas owulacji to sprawa indywidualna, uzależniona od długości Twojego cyklu. Może się zmieniać z miesiąca na miesiąc. Możesz śledzić swoje płodne dni, wykonując test owulacyjny lub monitorując cykl za pomocą aplikacji.
Możesz również sprawdzać płodność za pomocą kontroli gęstości i koloru wydzieliny z pochwy. Chodzi o śluz szyjkowy i jesteś w stanie dokonać takiej kontroli sama. Im bliżej owulacji, tym śluz staje się bardziej przyjazny plemnikom. Kiedy jest przezroczysty i ciągnący jak białko kurzego jaja, jesteś w szczycie płodności. Kiedy śluz jest lepki i kremowy, płodność jest mniejsza.
Możesz także śledzić owulację za pomocą metody termicznej (mierzenie temperatury rano przed wstaniem z łóżka); termperatura ciała wzrasta, gdy owulujesz.
Pierwszym krokiem jest zdrowie i wiedza. Kubeczek FERTI·LILY to jednak coś więcej niż zmiana stylu życia, bowiem pomaga on zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Korzystając z kubeczka podczas swoich najbardziej płodnych dni, zwiększasz te szanse za każdym razem, gdy próbujesz. Dowiedz się, jak to działa.

KOMPLIKACJE W ZAJŚCIU W CIĄŻĘ

Niezależnie od tego, czy ma to być pierwsze, czy kolejne dziecko w rodzinie, to zupełnie normalne, że starania o zajście w ciążę zajmują jakiś czas. W rzeczywistości, statystycznie, największe szanse na zapłodnienie są raczej po roku starań niż po miesiącu prób. Prawdopodobieństwo zwiększa się co trzy miesiące i wynosi odpowiednio ok. 68% po trzech, 81% po sześciu i 92% po dwunastu miesiącach prób. Zatem, nie poddawaj się!

W dzisiejszych zabieganych czasach mamy mnóstwo powodów do stresu, a presja na zajście w ciążę tylko dokłada nam trosk. Jeśli ciąża nie przydarza się natychmiast, zaczynasz niemal słyszeć tykanie zegara i robisz absolutnie wszystko, by przyspieszyć ten proces. Tymczasem najlepszą rzeczą, jaką możesz sobie zafundować, jest relaks. Stres mocno wpływa na płodność, a zamartwianie się o ciążę tylko pogarsza sprawę.
Podczas najbardziej płodnych dni, kobieta w wieku 22 lat ma 20-30% szans na zajście w ciążę, podczas gdy w wieku 35 lat szanse te wynoszą 50%. U partnera zaś, liczebność plemników spada do 30% w wieku 30 lat. Im więcej masz lat, tym mniejsze szanse na zapłodnienie. Jednak większość z nas nie stara się zajść w ciążę w wieku 22 lat, ale raczej po 35. roku życia. Skieruj naturę na upragnione tory, robiąc wszystko, by szala przechyliła się na Twoją korzyść.
Fertilily badge 02 small-01
Przewiń na górę